Firari FETÖ'cü '17 Aralık' Savcıları Yargılanıyor

Firari FETÖ'cü '17 Aralık' Savcıları Yargılanıyor

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından 17 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı gerekçesiyle, eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında açılan ve Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen davanın ikinci duruşması tamamlandı.

Yargıtay Konferans Salonu'ndaki duruşmaya müşteki avukatları ile Ankara Barosu'nun Öz ve Kara için atadığı avukatlar katıldı. Sanık Yüzgeç'in müdafi avukatı, davetiye tebliğ edilmesine rağmen duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Başkanı Eyüp Yeşil, sanıklar Öz, Kara ve Yüzgeç hakkındaki yakalama emirlerinin infaz edilmediğini belirtti.

Firari sanıklar hakkında çıkarılan yakalama müzekkerelerinin infazının beklenmesine ve sanık Yüzgeç'e müdafi tayini için baroya müzekkere yazılmasına karar verilen duruşma 11 Temmuz'a ertelendi.

İlk duruşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eski bakanlardan AK Parti İstanbul milletvekilleri Mehdi Eker, Hayati Yazıcı ve Ankara Milletvekili Ali Babacan, avukatları aracılığıyla davaya katılma talebinde bulunmuştu.