Filistin Devlet Başkanı Abbas, Beyrut'ta

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Beyrut'ta
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Lübnan temaslarının ikinci gününde Başbakan Saad Hariri, Meclis Başkanı Nebih Berri, eski Cumhurbaşkanı Emin Cemayel ve Taşnak temsilcileriyle görüştü.

Meclis Başkanı Berri ile Ayn et-Tine'de görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Abbas, Arap ülkelerinin Filistin meselesine ilişkin "ortak ve güçlü" bir tutum alması gerektiğini ifade etti.

Abbas, "Lübnan'ın Filistin mücadelesi için yaptığı fedakarlıkları asla unutmamalıyız. ABD'de yeni bir yönetim var. Avrupa'daki siyasi atmosfer değişmekte ve bizim görüşmemiz gereken çok sayıda uluslararası gelişme var." dedi.

Meclis Başkanı Berri de "Filistin meselesi hepimiz için bir birleşme noktasıdır." diye konuştu.

Lübnan resmi haber ajansı NNA'nın haberine göre, Abbas'ın eski Cumhurbaşkanı Cemayel ile görüşmesinde Cemayel, İsrail'deki yönetimin iki devletli çözümü reddeden açıklamalarından endişe duyduğunu, bunun başarısız olmasının Güney Afrika'daki ayrılıkçı rejime benzer bir sonuç doğuracağını ifade etti.

-Taşnak temsilcileriyle görüşme

Taşnak Partisinden yapılan yazılı açıklamada da Abbas'ın Ermeni Taşnak Partisi Genel Sekreteri Hagop Pakradounian ve Parti Yüksek Komitesi Üyesi Benyamin Bacakciyan ile görüştüğü bildirildi.

Görüşmede Abbas'ın, "Filistin ve Ermeni halklarının mücadeleleri benzerdir. Ermeni halkı ve özellikle Taşnak Partisi Filistin davasının yanında yer almıştır." ifadelerini kullandığı aktarılan açıklamada, Filistin'de yaşayan Ermenilere ilişkin konuların da ele alındığı kaydedildi.

Bu arada Abbas ve beraberindeki heyet akşam saatlerinde Başbakan Saad Hariri ile bir araya geldi.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Abbas ve Hariri'nin yanı sıra Lübnan hükümetinden ve Filistin yönetiminden isimlerin katıldığı toplantıda bölgesel meseleler ele alındı.

Lübnan'da resmi rakamlara göre 450 bin civarında Filistinli mülteci yaşıyor. Mültecilerin büyük kısmı ülke geneline dağılmış, altyapı ve sosyal imkanlarının çok kısıtlı olduğu 12 kampta yaşıyor.

Lübnan'da yaklaşık 100 bin civarında Filistinli mültecinin yaşadığı Ayn el-Helva mülteci kampında, Filistinli fraksiyonlar arasında zaman zaman silahlı çatışmalar çıkıyor.