Filipinler: Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrar çok önemlidir

Filipinler: Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrar çok önemlidir

 

Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano, dünkü basın toplantısında yaptığı konuşmada, Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarın çok önemli olduğunu, Filipinler'in bölgede anlaşmazlığın tekrar ortaya çıkmasını arzu etmediğini kaydetti.

ABD, Japonya ve Avustralya'nın kısa süre önce Güney Çin Denizi sorunu üzerine açıklama yapmasına değinen Cayetano, bağımsız ve egemen bir ülke olan Filipinler'in ne yapması gerektiğinin başka ülkeler tarafından öğretilmesine ihtiyaç duymadığını dile getirdi.

Bu sene ASEAN'ın dönem başkanlığını yürüten Filipinler, 2 Ağustos'tan itibaren ASEAN'le ilgili bir dizi toplantı düzenledi. Cayetano, ASEAN dışişleri bakanları toplantılarıyla ilgili yaptığı konuşmada, şu an Çin ve ASEAN ülkelerinin aktif bir yörüngede ilerlemekte olduğunu ifade etti.

6 Ağustos'ta yayınlanan ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ortak bildirisinde, Çin ekonomisinin büyümesinin ASEAN'a devamlı yarar getirerek, Çin'in bölgedeki rolünün önemini günden güne arttırdığı belirtiliyor. Cayetano, dün yaptığı konuşmada, Çin'in bölgenin toplumsal ve ekonomik gelişmelerinde oynadığı aktif rolün Güney Çin Denizi sorunundan etkilenmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.