FETÖ'nün PAÜ Yapılanması Davası

FETÖ'nün PAÜ Yapılanması Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Pamukkale Üniversitesindeki (PAÜ) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla dava açılan 73'ü tutuklu 115 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezindeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile sanık yakınları katıldı.

Duruşmanın dördüncü gününde, tutuklu sanık eski PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve Psikiyatri Anadilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Herken, hakkındaki terör örgütünün üniversitede kendi bölümünde FETÖ'nün kadrolaşmasını sağladığı, hiçbir kurala uymayarak onları kolladığı, üniversitede terör örgütünün yöneticilerinden olduğu şeklindeki suçlamaları reddederek bu yapıyla hiçbir zaman alakasının olmadığını savundu.

- "Sorunlu ve psikopat"

Psikyatrist olduğunu anlatan Herken, savunmasında "Hain darbe girişimi ile doğrudan ya da dolaylı bir ilgim yoktur. Bu hain yapının söz ve uygulamalarını hiçbir zaman tasvip etmedim. Sorunlu ve psikopat bir insanın bir cemaatin başına geçip ülkeye nasıl sorunlar çıkarabileceğini psikiyatrist olarak çok iyi bilirim. Bu hain FETÖ yapısında da durum böyledir ve bu görülmüştür." dedi.

Herken'in savunmasını tamamlamadığı duruşmaya pazartesi günü devam edilmek üzere ara verildi.