FETÖ'nün Denizli'deki “Finans Kaynakları”na İlişkin Dava

FETÖ'nün Denizli'deki “Finans Kaynakları”na İlişkin Dava

Denizli'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) finans kaynakları ve il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 43'ü tutuklu 67 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Denizli Kongre ve Kültür Merkezindeki salonda görülen duruşmaya 43'ü tutuklu 46 sanık ile yakınları ve avukatları katıldı.

Denizli Ticaret Odası eski Meclis Başkanı ve eski Kızılay Şube Başkanı tutuklu sanık Habib Yıldız, iddianamedeki suçlamaları kabul etmediğini, 15 Temmuz'da Gökçeada'da tatilde olduğunu söyledi.

Oğlunun, hakkında arama kararı olduğunu bildirmesi üzerine gelip teslim olduğunu belirten Yıldız, şunları söyledi:

"Tatil yaptığım adanın karşısında Yunan adası vardı, Denizli'ye gelip polise teslim oldum. 15 Temmuz darbe girişimi lanetliyorum. Devlet hiyerarşisinin karşısında olmam, memleketimin selameti için canımı veririm. Genç Tüccar ve İş Adamları Derneği (GETİAD) Başkanlığı bana teklif edilmişti, istemeyerek kabul ettim. Dört yıl başkanlığını yaptım, başkanken aidat ödemiş olabilirim, ödememiş olmam lazım. Denizli İş Adamları Derneğinin (DİAD) kuruluş amacını bilmiyorum bu derneğe üye olmadım, etkinliklerine katılmadım. Beni sehven üye yaptıklarını düşünüyorum. Ben örgütle ilgili, iddianameyi okudukça daha çok bilgi sahibi edindim."

Yıldız, oda yönetimi oluşturulurken siyasilerden tavsiye veya telkin alıp almadığının sorulması üzerine, "Oda yönetimi oluşturulurken ben kendi şahsım adına siyasilerden tavsiye ve telkin almadım. Necdet Özer'in bu hususta tavsiye ve telkin aldığını bilmiyorum. Kimseden emir almam, kimseye de emir vermem. Aklımı satmadım. 2007'den beri Kızılay Şube Başkanlığı yaptım. Otoban gişelerinde okutulduğu ve kolaylık sağladığı için Bank Asya'dan kredi kartı aldım, bu bankada hesap açtırdım, ayrıca iş yerimize çok yakındı." diye konuştu.

Duruşmaya yarın devam edilecek. 

- İddianame

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ/PDY'nin "il yapılanması" ve "finans kaynakları"na yönelik soruşturma kapsamında, kapatılan TUSKON'un genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay ve eski Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ile örgütün sözde 3 "il imamı"nın da aralarında yer aldığı 43'ü tutuklu 67 kişi hakkında açılan davada sanıklar hakkında 10 yıldan, ağırlaştırılmış müebbet hapse kadar değişen cezalar talep ediliyor.