FETÖ Üyesi Oldukları İddia Edilen İş Adamlarına Yönelik Dava

FETÖ Üyesi Oldukları İddia Edilen İş Adamlarına Yönelik Dava

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında, 'silahlı terör örgütüne üye olma" ve "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet' suçlarından dava açılan 18'i tutuklu 36 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın dün başlayan ve bugün de devam eden duruşmasına, tutuklu sanıklar Ahmet Yasir Sarı, Ahmet Turan Titrinli, Davut Turhan, Engin Tunç, Evliya Demiraslan, Faruk Önük, Fevzi Kaplan, Güngör Öğütgen, Halit Takal, Maruf Tüdeş, Murat Kurt, Osman Kala, Ömer Işık, Ömer Ali Erdem, Ramazan Çelik, Şahin Fidan, Yadin Miran ve Yener Ural ile tutuksuz sanıklar A.Y, A.Ç, B.C, B.G, H.E, M.Y, M.K, M.K, M.A, O.K, R.Y, R.U, S.K, S.Ö, S.N.I, T.T, U.K ve Y.V.U. ile avukatları katıldı.

Tutuksuz sanık S.N.I. savunmasında, 2010 yılında serbest eczacılık yaparken ticari itibar için eşi aracılığıyla Ceyhan'da bulunan Özel Işık Hizmetleri A.Ş'den hisse aldığını ve bu hisseleri kendilerine A.Ç. ve A.Y'nin getirdiğini söyledi.

Çevre edinmek amacıyla, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Ceyhan Girişimci İş Adamları Derneğine (CEGİD) üye olduğunu belirten S.N.I,  "Ben tüm gün çalışan bir insan olduğum için o zaman çocuğumu Burç Okullarına gönderdim fakat daha sonra oğlumu o okuldan aldık ve biz de Adana'ya taşındık. CEGİD'e üyelik sebebimiz ticari itibarımız artsın diyedir. Ben pişmanım. Bu üyelikler ve Bank Asya hesabı açtırmam terör örgütüne yardım amaçlı değildi. Beraatimi talep ederim." dedi.

Tutuklu sanık Yadin Miran da 30 yıl devlet memurluğu yaptığını ifade ederek, örgüte ait ByLock programını görmediğini ileri sürdü.

Hakkında, bu yapılanmanın tepesinde olduğu iddialarının bulunduğunu, bunları reddettiğini söyleyen Miran, şöyle konuştu:

"Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Ben bu yapıyı tanımıyorum. Ben himmet vermedim ve himmet toplantısına katılmadım. Eagle programını kullanmadım. Ben Gmail programı indirirken üç tane program indirdim. İki tanesini açabildim, bu programı açamadım. Bu Eagle programın Gmail programı ile amblemi aynıydı. Yaklaşık bir yıldır tutukluyum, tahliyemi ve beraatimi talep ederim."

İddia makamı, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamını istedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu ve tutuksuz sanıkların beyanları ve avukat savunmalarının tamamlanması sonrasında ara karar açıklamak üzere duruşmayı yarına erteledi.