Fener Rum Patriği Bartholomeos Nevşehir'de Ayine Katıldı

Fener Rum Patriği Bartholomeos Nevşehir'de Ayine Katıldı
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde geleneksel olarak düzenlenen ayini yönetti.

İlçedeki tarihi Aya Dimitrios Kilisesi'ndeki ayine Bartholomeos ve Kudüs Patriği Theofilos katıldı.

Çok sayıda Ortodoksun katıldığı ayin sonrası konuşma yapan Bartholomeos, Anadolu insanının antik çağlardan günümüze çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile tanındığını belirtti.

Bartholomeos, "Üzerinde yaşadığımız coğrafya engin uygarlığı, derin tarihi ve her kavmi kucaklayan, hoşgörüsüyle dünyada özel bir öneme haizdir. Antik çağlardan günümüze Anadolu insanı daima çalışkanlığı, kanaatkarlığı, tanrının birliğine ve emirlerine inancı, sadeliği ve dürüstlüğü ile tanınmıştır." diye konuştu.

Ayinde dünya barışı için dua ettiklerini belirten Bartholomeos, "Gülşehir'de mübadele ile cemaatsiz kalmış bu güzel kilisede ülkemizin ve dünyanın barışı, esenliği ve refahı için hep birlikte tanrıya dua ettik." dedi.

Ayin sonrası Gülşehir Belediyesini ziyaret eden Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindekiler, Belediye Başkanı Vahdi Arısoy tarafından belediye girişinde karşılandı.

Bartholomeos, Arısoy'a misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek, şeker tabağı hediye etti. 

Arısoy da Bartholomeos'a üzerine çeşitli motiflerin işlendiği çanak tabak armağan verdi. 

Bartholomeos, yarın da Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesindeki Konstantinos Eleni Kilisesi'nde Ortodoksların katılacağı ayini yönetecek.