Fas'ta İsrail Karşıtı Gösteri

Fas'ta İsrail Karşıtı Gösteri
Fas'ta, İsrailli sanatçıların ve sporcuların, ülkede düzenlenen sanat ve spor faaliyetlerine davet edilmesi protesto edildi. 

Fas Filistin Mücadelesine Destek Derneğinin öncülüğünde bir araya gelen 15 sivil toplum kuruluşunun (STK) çağrısıyla başkent Rabat'ta bulunan Fas Parlamentosu önünde toplanan yüzlerce gösterici, İsrailli sanatçıların ve sporcuların ülkede düzenlenen faaliyetlere çağrılmasını protesto etti.

Göstericiler, "halk normalleşmenin suç sayılmasını istiyor", "Atalarımızın emaneti Filistin satılık değildir", "İsrail'le normalleşmeye hayır" sloganlarıyla İsrailli sanatçıları ülkede düzenlenen faaliyetlere davet eden organizasyonlara tepki gösterdi.

Gösteriyi düzenleyen 15 STK adına sözcülük yapan aktivist Muhammed Medman, yaptığı konuşmada, "Kudüs Komitesine başkanlık yapan Fas, Siyonist İsrail ile Afrika'da, ticaret hacmi en büyük olan ikinci ülke. Maalesef Fas, İsrailli şirketlerin ülkemizde düzenlenen faaliyetlere ve organizasyonlara katılmalarına izin veriyor. Geçen hafta İsrailli bir sanatçı Tanca'da düzenlenen bir festivalde sahne aldı, bu hafta düzenlenecek bir spor müsabakasına ise 3 İsrailli sporcu katılacak. İsrail'le normalleşme adına yapılan bu davetleri protesto etmek için bu gösteriyi düzenliyoruz." ifadelerini kullandı.

İsrailli şarkıcı Noam Vazana'nın geçen hafta düzenlenen Tanca Caz Festivali'nde konser vermesi protesto edilmişti.