Ergenekon Davasında, Savcıdan İlker Başbuğ Talebi

Ergenekon Davasında, Savcıdan İlker Başbuğ Talebi

274 sanıklı Ergenekon davası Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlandı. İlker Başbuğ'un yargılanması için Başbakanlık'tan izin alınması gerektiğini belirten savcı, ''Başbuğ hakkındaki yargılama durdurulsun'' dedi.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından 274 sanıklı "Ergenekon" davasının yeniden görülmesine, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

İlk duruşmaya Danıştay saldırısı hükümlüsü tutuklu sanık Alparslan Arslan ile CHP Milletvekili Dursun Çiçek, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçekve gazeteci Yalçın Küçük'ün de aralarında olduğu 70'i aşkın sanık katıldı. Duruşmaya gelmeyen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile diğer sanıkları ise avukatları temsil etti.

Duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Metin Tamirci, sanık ve sanık avukatlarına, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin tüm sanıklar yönünden bozma kararı verdiğini hatırlatarak, bununla ilgili beyan alacağını bildirdi.

Başkan Tamirci, tek tek görüş almayarak, "Karara uyulmamasını isteyen var mı?" diye sordu. Söz alan tüm sanık ve avukatları da bozma kararına uyulmasını istedi.

Duruşma sanık ve sanık avukatlarının beyanlarının alınmasıyla devam ediyor.

Savcı, İlker Başbuğ için "Yargılama durdurulsun" talebinde bulunarak, Başbuğ'un yargılanması için Başbakanlık'tan izin alınması gerektiğini belirtti.