Edirne'de Askerlere Yönelik 15 Temmuz Davası

Edirne'de Askerlere Yönelik 15 Temmuz Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla tutuklu bulunan aralarında eski 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Hidayet Arı'nın da bulunduğu askerlerin yargılanmasına yarın devam edildi.

Edirne F Tipi Cezaevi'nden Edirne Adliyesine getirilen tutuklu sanıklar, duruşma salonuna alındı.

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Tuğgeneral Arı'nın yanı sıra, tutuklu sanıklar Bülent Yılancı, Ali Soylu, Ramazan Altun, Ekrem Tekinaslan, Oğuzhan Çelik, İsmet Sezgin, Kağan Kaya, 14 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Sanıklardan yarbay Ali Soylu, darbe gecesi Süloğlu Harekat Eğitim ve İstihbarat Kısım Amirliği'nde görev yaptığını belirterek "Kışla komutanı olan kişi o gece gelmedi. Benle hiç alakası olmayan bir durum, gelmediği için bana kalıyor." dedi. 

Kolordu Komutanı Alpaslan Erdoğan ile 2 kez telefonda görüştüğünü ve kendisine "Vatansever misin, vatan haini mi?" diyerek kışladaki hareketlilik durumunu sorduğunu anlatan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Erdoğan bana 'Zırhlı araçlar ve tanklar benden habersiz çıkmayacak' diye talimat verdi. Bunu doğrulatmak için emir aldığı Ekrem Tekinaslan ve sonrasında Tugay Komutanı Hidayet Arı'yı aradım. Tugay Komutanı Arı, bana 'Kuvvetten emir geldi. Bizim bu şekilde hazırlıkları tamamlamamız gerekiyor. Hazırlıkları tamamlayın' şeklinde talimat verdi. Eğer ben tanklara çıkış emri vermiş olsaydım, zaten üç birlikte zırhlı araç sayısı verilmişti. Ben bunlara emir verirdim.''

Sanıklardan Bülent Yılancı ise 15 Temmuz darbe girişiminde Süloğlu ilçesinde herhangi kötü bir şey yaşanmadığını savundu.

Yılancı, savunmasında şunları kaydetti:

''15 Temmuz'da darbeyi destekleyen şeylerde bulunmadım ve o gece Süloğlu'nda üzücü bir olay yaşanmadı. Tank üstü silahların emrini Arda yüzbaşıya ben verdim. Çünkü Esat Albay bu şekilde net emir vermişti. Kışladan çıkan 6 tankın hazırlanma ve çıkış emirlerini de ben verdim. 05.44 civarı Tugay Komutanı'nı direkt aradım. Bana, 'çıktınız mı?' diye sordu. Alarm çıkış kapısından çıktığımızı ve Süloğlu ilçe istikametinde bulunduğumuzu söyledim. Durmamı emretti ve 'bekleyin' dedi. Bu konuşmadan 2 dakika sonra Tugay Komutanı Hidayet Arı direkt arayıp 'durum değişti, dönün' dedi. Makam aracıyla en öndeydim. Tanklara el işareti yaparak geri geri kışlaya dönmelerini söyledim."

Duruşma yarın sanıkların dinlenilmesiyle devam edecek.