Düzce'deki FETÖ/PDY Davası

Düzce'deki FETÖ/PDY Davası

Düzce'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin aralarında eski Düzce İl Jandarma Komutanı Albay Bilal Güvenir'in de bulunduğu 4'ü tutuklu 10 sanığın yargılanmasına başlandı.

Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanıklar, sanık yakınları ve avukatlar katıldı.

Tutuklu sanık Güvenir, savunmasında, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

FETÖ ile hiçbir bağlantısının bulunmadığını öne süren Güvenir, şunları söyledi:

"15 Temmuz akşamı meslekten ihraç edilen Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer beni arayarak, kendisinin Bolu-Düzce Sıkıyönetim Komutanı olduğunu söyledi. Bana birtakım emirler verdi, ben de bu emirlere uymayacağımı söyledim. Hatta telefonu kapattıktan sonra 'Ne diyor bu general bozuntusu' diye serzenişte bulundum. Kendisi beni üstü kapalı tehdit etti. Bunları Bolu'daki duruşmada da anlattım. Telefon görüşmesinin ardından dönemin Düzce Valisi Ali Fidan'ı arayarak kendisinin emrinde olduğumu söyledim. Sonrasında da zaten Erguvan Tesislerinde il protokolünün bulunduğu toplantıya katıldım."

- "FETÖ'nün artıkları beni bu hale getirdi"

Güvenir, darbe girişiminin ardından başlayan FETÖ mücadelesinde etkin görev aldığını vurgulayarak, "Ben FETÖ örgütü ile meslek hayatım boyunca mücadele ettim. Hakkımda söylenen Bylock programını da 15 Temmuz'dan sonra öğrendim. Ne benim ne de ailemin bu örgütle hiçbir bağlantısı olmadı, olamaz. 15 Temmuz gecesi yaptıklarım, mücadelem herkesçe bilinir. Tüm Düzce halkı beni bilir, 15 Temmuz'da Anıtpark Meydanı'nda herkes beni bu mücadelem sonucunda alkışladı. Beni FETÖ'nün artıkları, bu hale getirdi ama ben sabırlıyım, muhakkak, benim bu örgütle bağlantım olmadığı ortaya çıkacaktır." şeklinde konuştu.

İsminin sözde sıkıyönetim listesinde ve ardından verilen listede olmamasının, kendisinin haksız yere tutuklandığını gösterdiğini savunan Güvenir, "15 Temmuz akşamı bana gelen emri 5 dakika gibi bir kısa sürede reddettim. Bunu Türkiye'de belki hiçbir komutan yapmadı. Hakkımda hiçbir somut delil yok. Ben telefonumda Bylock programı olduğu gerekçesi ile 24 gün nezarethanede bekletildim. Bu bilgi emniyet kaynaklarından gelen bir bilgiydi. Bu programı ne gördüm ne de kullandım. 15 Temmuz'da yaptığım telefon görüşmeleri araştırılırsa masum olduğum kanıtlanacaktır. Bu FETÖ'cüler, onlarla mücadele ettiğim için beni kumpasa düşürdüler. FETÖ artıklarının 'Bizimle daha fazla uğraşmasın' diye beni bu hale soktuğunu düşünüyorum." İfadelerini kullandı.

Sanık Güvenir'in avukatının da savunma yapmasının ardından Mahkeme Başkanı Ferhan Acar, tutuklu sanıklardan Selim Baştürk'ün örgütün gizli haberleşme sistemi olan ByLock kayıtlarının mahkemeye ulaştığını söyledi.

Daha sonra davada tutuklu bulunan Ali Eke, Mahmut Yıldırım, Selim Baştürk ve tutuksuz sanıklar Ali Yetkinelçi, Hasan Uyanık, Ömer Okyay, Süleyman Numcuoğlu, Yüksel Kahraman ve Sudiye Baştürk savunmalarını yaptı. 

Duruşmaya yarın devam edilecek. 

- İddianameden 

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, eski Düzce İl Jandarma Komutanı Albay Bilal Güvenir ve 10 sanık hakkında "terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.