Dünya Odalar Kongresi Ticaretin Geleceğini Tartışıyor

Dünya Odalar Kongresi Ticaretin Geleceğini Tartışıyor

 

Dünya Odalar Kongresi, bugün Avusturalya'nın Sydney kentinde başladı.

Küresel iş ortamının sağlıklı şekilde gelişmesi için fikir ve öneriler toplanması amacıyla düzenlenen kongreye 110 ülke ve bölgeden binlerce temsilci katılıyor.

New South Wales Valisi Gladys Berejiklian, yaptığı açılış konuşmasında, küresel ekonomide daha fazla yeni ticaret formatları ortaya çıkarken, bunun beraberinde yeni sorunlar da getirdiğine işaret etti.

Berejiklian, ticaret alanındaki liderler ile katılımcıların, mevcut sorunlar karşısında tecrübe paylaşımında bulunarak, dünya ekonomisini el ele kalkındırmak için yeni yollar bulmaları gerektiğini söyledi.

Yeni kurulan İpek Yolu Uluslararası Ticaret Odası'nın başkanı Lu Jianzhong da yaptığı konuşmada, ekonominin yavaşlamasının küresel yönetişime gölge düşürdüğüne dikkat çekti.

Lu, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, mevcut zorlukların çözülmesi için yeni fikirler sağladığını ve ilgili ülkelere kapsayıcı bir kalkınma platformu sağladığını ifade etti.

Lu, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerin ticaret odalarına altyapı inşasını bir bağ olarak görerek küresel ticaret ve yatırımlar ile kültürel iletişimi ve sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırma çağrısında bulundu.

Dünya Odalar Kongresi, 1999 yılından bu yana Dünya Odalar Federasyonu'nun evsahipliğinde her iki yılda bir düzenleniyor. Üç gün sürecek olan bu yılki buluşma, çeşitli ülkelerin ticaret odaları arasında bir iletişim platformu sağlamayı amaçlıyor.