Dışişleri Bakanlığı'ndan Tesla'nın Shanghai Fabrikasına Tebrik

Dışişleri Bakanlığı'ndan Tesla'nın Shanghai Fabrikasına Tebrik

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, elektrikli otomobil markası Tesla'nın Shanghai'da kurmayı planladığı fabrikanın inşasının başlatılmasını tebrik etti.

Lu Kang günlük olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı açıklık stratejisini kararlı bir şekilde izleyerek, daha fazla yabancı şirkete Çin'le gelişme fırsatlarını paylaşma çağrısı yaptığını belirtti.

Lu, "Tesla'nın Shanghai fabrikası, Çin'in yeni enerjili araç sektöründe yabancı sermaye limitinin ortadan kaldırılmasının ardından tamamen yabancı sermayeyle hayata geçirilen ilk proje. Projenin inşasının başlatılmasını tebrik ediyoruz. Medyadan edindiğim bilgilere göre, Tesla projesinin imzalanmasından inşaatın resmen başlatılmasına kadar sadece 6 ay geçti. Bence bu durum, Çin'in dışa açılma politikalarının somut adımlarla ilerlemekte olduğunu gösteriyor ve ayrıca çok sayıda yabancı şirketin Çin'in reform ve dışa açılma konusundaki taahhütlerine ve ekonomik büyümesine güven beslediğini kanıtlıyor" diye konuştu. 

Tesla'nın yurtdışında kurulacak ilk fabrikasının inşası dün Shanghai'da başladı. Şirketin CEO'su Elon Musk aynı gün yaptığı açıklamada, Çin'in gelişme hızının ve yüksek iş verimliliğinin etkileyici olduğunu söyledi. Musk, Tesla'nın Shanghai'daki fabrikasını dünyanın en gelişmiş fabrikalarından biri haline getirmek ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı gerçekleştirmek için çaba göstereceklerini dile getirdi.