Deprem Sonrası Kurtarma ve Yardım Çalışmaları Sürüyor

Deprem Sonrası Kurtarma ve Yardım Çalışmaları Sürüyor

 

Çin'in ünlü turistik yerlerinden biri olan Sichuan eyaletinin Jiuzhaigou bölgesinde 7 büyüklüğündeki depremin meydana gelmesinden sonra, dün saat 13:00 itibariyle toplam 71 bin kişi deprem bölgesinden güvenli yerlere transfer edildi. Deprem bölgelerine giden yolların yeniden trafiğe açılması için yoğun çalışmalar sürdürülüyor.

Sichuan Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, dün saat 12:00'ye kadar, ölenlerin sayısı 20'ye, yaralananların sayısı 431'e yükseldi.

Çin Deprem Müdürlüğü, afetle ilgili tespit ve araştırma gerçekleştirilmesi amacıyla, dün deprem bölgesine 16 ekip gönderdi. Çin Devlet Haritacılık ve Coğrafi Bilgi Müdürlüğü, bölgenin yüksek çözünürlüklü uydu fotoğraflarını başarıyla elde etti. Uydu fotoğrafları, artçı depremlere acil müdahale ve arama kurtarmayla ilgili kararların verilmesinde kullanıldı.

Öte yandan, Sichuan eyaleti ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen deprem ve sel felaketine yönelik, merkez hükümet, bu iki bölgeye 180 milyon yuan bütçe ayırdı.