Deprem Bölgesi için Acil Müdahale Mekanizması İşliyor

Deprem Bölgesi için Acil Müdahale Mekanizması İşliyor

 

 

Sichuan eyaletinde yer alan Aba İli'ne bağlı Jiuzhaigou ilçesinde dün saat 21:19'da 7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu sabah saat 5'e kadar devam eden sarsıntılar 9 kişinin ölmesine ve 160'tan fazla kişinin yaralanmasına yol açtı.

Depremin ardından Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping derhal talimat vererek, deprem bölgesindeki durumun öğrenilmesi, arama kurtarma gücünün deprem bölgesine gönderilmesi, turistik bölge olan Jiuzhaigou'daki turistlerin ve yerel halkın elverişli koşullardaki bölgelere yerleştirilmesi ve kayıpların en aza indirilmesini istedi.

Xi, sel mevsimi ve turizm sezonunda bulunulduğu için, meteorolojik tahmin ve uyarı çalışmalarının güçlendirilerek, felaketlerin önlenmesi, böylece halkın can ve mal güvenliğinin güvence altına alınması gerektiğini kaydetti.

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu daimi üyesi ve Başbakan Li Keqiang da, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının var güçle yürütülmesi, depremzedelerin uygun noktalara yerleştirilmesi talimatını verdi.

Xi ve Li'nin talimatları üzerine Devlet Konseyi tarafından oluşturulan arama kurtarma çalışmaları yönetim ekibi deprem bölgesine gönderildi. Sichuan eyaletinin yetkilileri de bizzat bölgeye gittiler. Devlet Konseyi, Sichuan eyaleti ve Aba İli acil müdahale mekanizmasını harekete geçirdi, yerli itfaiye güçleri bölgeye ulaştı.

Jiuzhaigou'da 40 bin turist bulunduğu bildiriliyor. Şimdiye kadar 31 bin 500 turist güvenli noktalara tahliye edildi. Sığınaklarda kalan turistlere soğuktan korunma ve yaşam gereksinimleri dağıtıldı. Otellere görevliler gönderilerek tahliye güzergahı ve kişisel ilk yardım hakkında bilgi verildi. Arama kurtarma çalışmaları düzenli olarak sürüyor.