Cumhurbaşkanı Xi'nin Özel Elçisi Venezuela'da

Cumhurbaşkanı Xi'nin Özel Elçisi Venezuela'da

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi Han Changfu, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun göreve başlama törenine katıldı.

Dün Venezuela'nın başkenti Caracas'ta düzenlenen Venezuela Devlet Başkanı Maduro'nun göreve başlama töreninde Çin'i temsilen Tarım ve Köy Bakanı Han Changfu hazır bulundu.

Han Changfu, 8 Ocak'ta ise Maduro ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Han, görüşmede ilk olarak Maduro'ya Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in içten selamlarını ve iyi dileklerini iletti.

Çin ile Venezuela'nın birbirine siyasi güven besleyen ve destek olan iyi dostlar olduğunun altını çizen Han, ikili ilişkilerin işbirliği ve ortak kazanç temelinde kurulduğunu söyledi.

Bu yılın diplomatik ilişkilerinin tesisinin 45. yıldönümü olduğunu hatırlatan Bakan Han, bu münasebetle iki ülkenin liderleri arasında varılan önemli mutabakatların yerine getirilerek karşılıklı desteğin artırılması gerektiğini söyledi.

Han, somut işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra iki ülkenin halklarına refah getirmek için ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin içeriğini zenginleştirme çağrısında bulundu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Xi Jinping'e, göreve başlama törenine katılmak üzere özel elçi göndermesinden dolayı teşekkür ederek, Bakan Han'dan Cumhurbaşkanı Xi'ye selamlarını iletmesini istedi.

Maduro, Venezuela hükümeti ve halkının Çin ile dostluk ilişkilerine büyük değer verdiğini, reform ve dışa açılmanın uygulandığı 40 yılda Çin'in elde ettiği başarıları da takdirle değerlendirdiğini kaydetti.

Çin ile üst düzey temasları sürdürmeye hazır olduklarına işaret eden Maduro, Çin ile ülke yönetimine dair deneyimleri paylaşarak tarım dâhil farklı alanlarda somut işbirliğini güçlendirmeyi arzuladıklarını belirtti.