Cumhurbaşkanı Xi'den Toplumsal Yönetişim Vurgusu

Cumhurbaşkanı Xi'den Toplumsal Yönetişim Vurgusu

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, muazzam risklerin kontrol edilmesi ve önlenmesinde ÇKP'nin liderliğinin ve toplumsal yönetişimin güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, dün Beijing'de düzenlenen Çin Toplumsal Yönetişim Ödüllendirme Toplantısı'nda konuşma yaptı.

Xi, toplumsal yönetişimin kalkınma ile aynı önemi taşıdığına işaret ederek, kalkınma ve istikrarın eşzamanlı olarak etkin şekilde korunması gerektiğini vurguladı. Çin'e özgü sosyalizme dayalı toplumsal yönetişimde ısrarlı olacaklarına dikkat çeken Xi, toplumsal yönetişim sistemini standartlaştıracaklarını, böylece halka refah ve huzur getireceklerini söyledi.

Çin Toplumsal Yönetişim Ödüllendirme Toplantısı, beş yılda bir düzenleniyor. Toplantıda toplumsal yönetişim alanında başarı kazanan kişiler ile kuruluşlara ödül veriliyor.

Xi Jinping, bahsi geçen toplantıda yaptığı konuşmada, ÇKP 18. Kongresi'nden bu yana geçen süre içinde, parti ve hükümet çalışmalarında tarihi değişimler ve ilerlemeler kaydedildiğini vurguladı. Xi, toplumsal yönetişim alanında görev yapanların mekanizma ve sistem inovasyonunu sürekli ilerlettiklerine işaret ederek, böylelikle reform ve kalkınmada istikrarı korunmasına önemli katkılar sağladıklarını söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı, toplumsal yönetişim alanında görev yapanlara seslenerek, siyasi bilinçlerini geliştirmeleri ve ÇKP Merkez Komitesi'nin liderliğini ve otoritesini koruyarak karşılaştıkları zorluklar ile sınamaları iyi algılamaları gerektiğini vurguladı. Xi, bu konuda şunları kaydetti:

"Kalkınma da, istikrar da aynı önemi taşıyor. Biz kalkınmayı etkin şekilde sürdürürken, istikrarı da sağlamalıyız. Muazzam toplumsal riskler ile sınamaları kontrol altına almalı ve vatandaşlarımızın huzur, barış, refah ve istikrar içinde yaşamalarını sağlamalıyız. "

"Toplumsal yönetişim Çin'e özgü sosyalizme dayalı olmalı"

Xi Jinping, Çin'e özgü sosyalizme dayalı toplumsal yönetişim yolunda hiç şaşmadan gidilmesi gerektiğini söyledi. Mevcut toplumsal yönetişim sistemini daha sağlıklı hale getireceklerine dikkat çeken Xi, yönetişim kapasitesinin çağdaşlaştırılması için de etkin çaba harcayacaklarını, hukuk temelinde daha sistemli, akıllı ve bilimsel bir yönetişim sistemi oluşturacaklarını kaydederek şunları söyledi:

"Toplumsal yönetişimde koordinasyon kuvvetlendirilmeli, çeşitli riskleri öngörme ve kontrol etme kapasitesi yükseltilmeli, toplumsal yönetişimin verimi artırılmalıdır. Aynı zamanda hukukun üstünlüğü ile toplumsal yönetişim uyumlu hale getirilmeli, hukuka ve ahlaka dayalı yönetim güçlendirilmeli, böylece toplumun gelişmesi daha iyi yönlendirilmelidir."

Xi Jinping, çeşitli kademelerdeki parti ve idare organlarının toplumsal yönetişimi ön planda bulundurmaları, sorumluluk sistemini oluşturmaları ve mekanizma ve sistem sorunlarını etkili şekilde çözmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.