Cumhurbaşkanı Xi, Rex Tillerson'ı Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Xi, Rex Tillerson'ı Kabul Etti

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u bugün Beijing'de kabul etti.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin-ABD ilişkisinin genel olarak istikrarlı şekilde geliştiğini söyleyerek, iki ülkenin varılan fikir birlikleri doğrultusunda karşılıklı saygı ve yarar ilkesine dayanarak iş birliğine odaklanması ve ikili ilişkileri ilerletmesi gerektiğini vurguladı.

"Şu an için ikili ilişkilerimizde en önemli olay Başkan Trump'ın Kasım ayında yapacağı Çin ziyaretidir" diyen Xi, bu gezinin, Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesi için büyük bir fırsat olacağını söyledi. Xi, Trump'ın gezisine büyük önem verdiğini ve kendisiyle beraber çalışmayı dört gözle beklediğini dile getirdi.

Xi, Çin ve ABD'nin, en büyük gelişmekte olan ülke ile en büyük gelişmiş ülke, ayrıca dünyanın en büyük iki ekonomisi olarak, barış içinde bir arada yaşaması ve iş birliği için ortak kazanç gerçekleştirmesinin, iki halkın ve dünya halklarının yararına olduğunu vurguladı.

İki ülkenin ortak çıkarlarının fikir ayrılıklarını aştığına işaret eden Xi Jinping, iş birliğinin iki taraf için de tek doğru seçenek olduğunu dile getirdi.

Xi, iki ülkenin iş birliği alanlarını genişleterek, uluslararası ve bölgesel konularda temas ve eşgüdümü artırmaları, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları ve hassas sorunları diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğini kaydetti.

Tillerson, Çin'le ilişkilere büyük önem verdiklerini belirterek, çeşitli alanlarda karşılıklı güveni ve pratik iş birliğini artırmak istediklerini ifade etti.

Tillerson, Çin ve ABD'nin küresel ve bölgesel zorlukların üstesinden ortaklaşa gelebileceklerini belirtti.V