Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kabine Değişikliği' Sorusuna Cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kabine Değişikliği' Sorusuna Cevap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO zirvesine katılmak üzere Brüksel'e hareketinden önce basın toplantısı düzenledi. Erdoğan 'Kabine değişikliği olacak mı?' sorusuna cevap verdi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından ve sorulara verdiği cevaplardan satır başları:

22 Mayıs'ta İngiltere'deki saldırı başta olmak üzere terör eylemlerinde hayatını kaybedenlere taziyelerimi sunuyorum. İngiltere'nin terörle mücadelesine verdiğimiz desteği sürdüreceğiz.

Terörizm bugün tek bir ülkenin değil, tüm dünyanın sorunudur. Küresel meseleler, küresel boyutta bir iş birliğiyle çözüme kavuşturulmalıdır. Hala benim teröristim, senin teröristin ayrımcılığı yapılması devam ediyor.

Bunlardan sıyrılması şart. Küresel meseleler, küresel boyutta ele alındığı sürece çözüme kavuşabilir. Bu ortamda NATO'nun daha faal olması, terörle mücadelede müttefiklere daha fazla destek vermesi gerekiyor. Bunun için de müttefiklerin, gayri safi milli hasılalarının asgari yüzde 2'sini savunma harcamalarına ayırmaları gerekmektedir. Brüksel zirvesinde temelde bu iki konuyu ele alacağız.

Bizim A takımı B takımı yok. Seyahatten sonra MYK'yı belirleyeceğiz. Hiçbir ayrım yok. İnşallah şu seyahatten sonra değerlendirmemizi yapıp, MYK'mızı belirlemiş olacağız.

MYK'yı belirledikten sonra da geleceğe yönelik ne gibi adımlar atılacak bununla ilgili kongre kapanışındaki teşekkür konuşmamda da ifade ettiğim gibi bütün bakan arkadaşlarımızdan şöyle altıncı ayın sonuna kadar, yıl sonuna kadar devam edecek olan yol haritasını isteyeceğim.

Tüm bakanlıklar yıl sonuna kadar neler yapacaklar, bir yol haritasını bizim önümüze koymalı. Bu yol haritası 2019'a kadar devam edecek bir yol haritası olacak. Her bakan ve bakanlık, önümüzde ne var, ne yapacağız? Bunları bir defa altındaki çalışma arkadaşlarıyla paylaşacak.

İki yönlü takibi planlıyorum. Bir, cumhurbaşkanlığında oluşturacağım bir ekiple, iki partimizde oluşturacağımız ekiple. Hazırlanan takvim çalışıyor mu, çalışmıyor mu? Bunları yakın takiple sürdüreceğiz.

Diğer konu zaten başbakan vekili olarak Binali Bey ile bunun değerlendirmesini yapacağız. Olması gereken bir şey varsa, adımları atarız.