Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuşuyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşma yapıyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ülkemizi 14 yılda üç kat büyüterek başarılı bir performans ortaya koyduğumuza inanıyorum. Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin en yakın şahidi sizlersiniz. Bugün de özel sektörün lokomotifliğini çok önemsiyoruz. Devleti düzenleyici ve denetleyici rolünün sınırları içinde tutarak özel sektörün önünü açıyoruz. 3 Kasım 2002 tarihi iş dünyamız için bir milattır. AK Parti yönetiminin sırrı nedir diye soranlara istikrar ve güven demişimdir. Türkiye bunlardan uzaklaştıkça sıkıntıya düşmüştür. 2008 krizi için teğet geçecek demiştim. O dönem bu sözümle dalga geçmişlerdi. Nitekim aynen dediğim gibi de oldu. Son birkaç yıl hepimiz için zor geçti. 2008 krizine direnen Türkiye 2013'ten itibaren başlayan bir dizi saldırı karşısında çok ciddi mücadele yürütmek zorunda kaldı. İçeride 35 yıldır terörle, dışarıda da Suriye Savaşı ile mücadele ettik.

Şundan emin olun, en kötüsü geride kaldı. Bunca saldırıya rağmen ayakları üzerinde dimdik duran Türkiye'nin önünde aydınlık bir gelecek vardır. 16 Nisan bitti hemen ardından yurtdışında kendimize pazarlar aramaya başladık. Kuveyt'te 4,5 milyar dolarlık havalimanının temel atma törenini attık. Rusya, Çin, ABD seyahatimiz oldu. Belçika'da NATO liderler zirvesine katılacağız. Artık Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi yürümeyecek. Demokrasi ve ekonomide yeni bir atılım döneminin hazırlıklarını yapıyoruz.

2014-2015 arasında yüzde 6,2'lik ortalama büyüme oranının sürükleyicisi ihracat olmuştur. Gelişmeler 2017 yılı ihracat artışı ortalamasının yüzde 10'un altına düşmeyeceğini gösteriyor. İhracat desteklerini en üst seviyeye çıkardık. Rusya pazarındaki kayıplar gibi talihsizlikler bizi yeni arayışlara yöneltti. Rusya ile hızla iyileşen ilişkileri mevcut kazancımız üstüne ilave ediyoruz.