Çinli Uzmanlar Kanserle Mücadele için Nanoteknoloji Geliştirdi

Çinli Uzmanlar Kanserle Mücadele için Nanoteknoloji Geliştirdi

Çinli uzmanlar, kemoterapiye alternatif olarak tümörlerin tedavisi esnasında sağlıklı hücreleri öldürmeyecek tedavi yöntemi araştırmalarında çığır açacak bir keşfe imza attı.

Kemoterapi, kanser hücrelerine müdahale edildiği esnada sağlıklı hücreleri de öldüren ve enfeksiyonlara karşı bağışıklığı düşürüp yorgunluğa ve saç kaybına neden olan ilaçların kullanımını içeriyor.

China Daily'nin haberine göre, Çin Bilimler Akademisi'ne bağlı Shanghai Seramik Enstitüsü araştırmacıları, vücutta tümörleri hedef alıp sağlıklı hücrelere zarar vermeyecek nanoparçacıkların kullanıldığı bir terapi geliştirdiklerini açıkladılar.

Enstitünün başaraştırmacısı Shi Jianlin, basına verdiği demeçte, "Fareler üzerinde gerçekleştirilen laboratuvar testlerinde kanserli hücrelerin terapi sonrasında yüzde 85 küçüldüğü gözlemlendi." diye konuştu.

Shi'nin verdiği bilgilere göre, inorganik ve toksik olmayan nanoparçacıklar, tümörün asitli ortamında reaksiyon tetikleyecek. Reaksiyon esnasında tümörlü hücrelerin oksijen moleküllerinin büyük bir kısmı kullanılarak bu hücrelerin damar sistemi kapanacak. Böylece oksijen molekülleri ve dışarıdan alınan besin kaynakları duracağından besin alamayan kanser hücrelerinin ölümü hızlanacak.

Söz konusu araştırma geçtiğimiz şubat ayında Chemical Society Reviews dergisinde yayımlandı.

Araştırmanın henüz laboratuvar testleri aşamasında olduğunu belirten Shi, çalışmalarının mevzubahis terapinin tümör metastazını önleyebildiğini kanıtladığını da sözlerine ekledi.