Çinli Temsilciden Kosova Sorununa Siyasi Çözüm Çağrısı

Çinli Temsilciden Kosova Sorununa Siyasi Çözüm Çağrısı

 

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, Kosova sorununun siyasi yolla çözmünde ısrar edilmesi çağrısı yaptı.

BM Güvenlik Konseyi'nin dün Kosova sorunu ile ilgili olarak düzenlediği toplantıda bir konuşma yapan Liu Jieyi, Kosova'daki durumun şu an genel olarak istikrarlı olduğunu ancak, derin sorunların çözülmesinin yine de zor olduğuna işaret etti.

Liu, Çin'in, ilgili tarafların siyasi çözüm arayışı doğrultusunda, yapıcı nitelikte üst düzey siyasi diyaloglarla fikir ayrılıklarını gidererek, varılan anlaşmayı yerine getirmesi ve kalıcı çözüm planı bulmasını beklediğini ifade etti.

Liu, milli uzlaşının gerçekleştirilmesinin Kosova sorununu çözmenin önemli bir temeli olduğunu vurguladı.

Çinli temsilci, ilgili tarafların, halkın çıkarlarından hareket ederek, Kosova'da yaşayan bütün milliyetlerin yasal hak ve çıkarlarını korumayı güçlendirmesi, gerginliğin daha da tırmanmasına yol açan her türlü eylemlerden kaçınarak Balkan bölgesindeki barış, istikrar ve gelişmeyi koruması gerektiğini dile getirdi.

Liu ayrıca, BM Kosova Özel Heyeti, AB Özel Heyeti ve Kosova'daki uluslararası kuvvetlerin sıkı işbirliği yaparak, soruna bir an önce çözüm getirmek için yapıcı rol oynamasını beklediğini söyledi.