Çinli Temsilci BM İnsan Hakları Konseyi'nde Konuştu

Çinli Temsilci BM İnsan Hakları Konseyi'nde Konuştu

 

Çin Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları İşleri Özel Temsilcisi Liu Hua, insan haklarının korunması ve ilerletilmesi ile kalıcı barışın gerçekleştirilmesine ilişkin beş maddelik bir öneride bulundu.

Liu Hua dün BM İnsan Hakları Konseyi 34. Toplantısı kapsamında düzenlenen bir seminerde, Afrika ülkeleri ve Çin'i temsilen "Barışı Koruma ve İnsan Haklarını Muhafaza Ederek İlerletme" başlıklı bir konuşma yaptı.

Çinli temsilci, savaş ve silahlı çatışmaların, sürekli olarak insanların can güvenliğine tehdit oluşturduğunu ve onları evlerinden ettiğine, ayrıca bu insanların temel yaşam ihtiyaçlarının tehlike altında olmasına da yol açtığına dikkat çekti.

Barış olmadan, kalkınma haklarını da kapsayan diğer insan haklarının gerçekleştirilmesinin mümkün olmayacağına işaret eden Liu, günümüz dünyasında henüz barış sağlanmadığını ve geleneksel ile geleneksel olmayan güvenlik tehditlerinin uluslararası barışı ve dünya halklarının temel haklarını tehdit ettiğini kaydetti.

Liu Hua'nın, kalıcı barışın gerçekleştirilmesi ve insan haklarının korunarak ilerletilemesi için sunduğu 5 maddelik öneri şu şekilde:

1. Eşit ortaklık ilişkisinin oluşturulması.

2. Barışçı yolla anlaşmazlıkların çözülmesi.

3. İşbirliği yoluyla barışın korunması.

4. Kalkınma yoluyla barışın korunması.

5. Uygarlığın çeşitliliğine saygı gösterilmesi.