Çinli Temsilci: Anayasa Değişikliği Hukuki Güvence Sağlıyor

Çinli Temsilci: Anayasa Değişikliği Hukuki Güvence Sağlıyor

Çin Ulusal Halk Meclisi Temsilcisi Zheng Xiaosong, anayasa değişikliğinin, Çin Komünist Partisi'nin liderliğinde ısrar edilmesini, halkların söz sahibi olmasının korunmasını ve devletin hukuk doğrultusunda yönetilmesini hedeflediğini söyledi.

13.Ulusal Halk Meclisi 1. Genel Kurulu'nun dün yapılan 3. toplantısında anayasa değişiklik teklifi ezici bir çoğunlukla kabul edildi.

Çin hükümetinin Makao İşleri Ofisi'nin müdürlüğünü de yürüten Zheng, teklifin incelenme sürecinin Çin'e özgü sosyalist demokrasinin avantajlarının pratik bir yansıması olduğunu, değişiklikle anayasaya bağlılığın güçlendirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Çin Komünist Partisi'nin 19. Ulusal Kongresi'nde belirlenen önemli teorileri, politikaları ve uygulamaları, özellikle de Xi Jinping'in yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesinin ülke anayasasına yazılmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Zheng, bununla Çin Anayasası'nın zamana uygun gelişmesinin hızlandırılması ve yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm yolunda ısrar edilmesi için güçlü anayasal güvence sağlandığını sözlerine ekledi.