Çin'le Kuşak ve Yol Anlaşması Yapan Ülkeler Artıyor

Çin'le Kuşak ve Yol Anlaşması Yapan Ülkeler Artıyor

 

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi, Kuşak ve Yol işbirliği konusunda Çin'le anlaşma imzalayan ülke sayısının 69'u bulduğunu bildirdi.

Kuşak ve Yol girişiminin, Rusya'nın öncülük ettiği Avrasya Ekonomik Birliği, Kazakistan'ın Nurlu Yol'u ve Suudi Arabistan'ın 2030 Perspektifi gibi diğer ülkelerin kalkınma stratejileriyle kaynaşması da artıyor.

Çin ile Avrupa arasında 4 bin kargo tren seferi hayata geçirildi. Çin, Kazakistan, Etiyopya gibi 30'tan fazla ülke ile endüstriyel işbirliği yapmakta.

Bu yılın ilk yarısında Çin'in İpek Yolu güzergahında yer alan 47 ülkeye yaptığı yatırım 6 milyar 610 milyon ABD Doları aştı. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında arttı.

Çin Kalkınma Bankası ve Çin İthalat ve İhracat Bankası'nın İpek Yolu güzergâhında yer alan ülkelere verdiği kredi 110 milyar ABD Doları'nı aştı. Bu ülkelerde Çin İhracat Garanti Sigorta Şirketi'nin işlem verdiği ihracat ve yatırımsa 320 milyar doları geçti.

Ayrıca Çin İpek Yolu güzergâhında yer alan 22 ülke ile para takası anlaşması imzaladı. İmzalanan anlaşmaların toplam hacim 1 trilyon yuanı aştı. Çin, 60'tan fazla ülkeyle eğitim işbirliği belgesi imzaladı.