Çin:Kuzey Kore ile ilişkilerde yeni ilerlemeler kaydedeceğiz

Çin:Kuzey Kore ile ilişkilerde yeni ilerlemeler kaydedeceğiz

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Kuzey Kore ile ilişkilerde yeni dönemde yeni ilerlemeler kaydedilmesi için çaba harcayacağını belirtti.

Kuzey Kore (KDHC) lideri Kim Jong-un'un Çin ziyareti sona ermesinin ardından, Lu Kang günlük olağan basın toplantısında, Kim'in Çin ile Kuzey Kore arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü vesilesiyle Çin'e yaptığı ziyareti değerlendirdi.

Kim'in Beijing'de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile bir araya geldiğini hatırlatan Lu, iki liderin görüşmede Çin-Kuzey Kore ilişkileri ve iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde derin fikir alışverişinde bulunduğunu ve önemli konularda anlaşma sağladığını belirtti.

Çin Komünist Partisi ve Çin hükümetinin Kuzey Kore ile dostluğa ve iş birliği ilişkilerine büyük önem verdiğine dikkat çeken Sözcü, iki ülke arasındaki ilişkilerin korunması, pekiştirilmesi ve geliştirilmesinin Çin'in değişmez politikalardan biri olduğunu vurguladı.

İkili ilişkilerde 2018'de yeni bir tarihi sayfa açıldığını belirten Lu, iki tarafın Kore Yarımadası sorununun siyasi yollarla çözülmesi yönündeki kararlılığını somut adımlarla gösterdiğine işaret etti.

Lu, "Çin, Kuzey Kore ile üst düzey temasları sürdürmeye, stratejik temasları güçlendirmeye ve dostluğu derinleştirmeye hazır. Kuzey Kore ile birlikte ikili ilişkilerin yeni dönemde sürekli gelişmesini sağlamayı ve yarımada sorununun siyasi yollarla çözümünü ilerletmeyi arzuluyoruz. Ayrıca, iki ülke halkına mutluluk getirmeye, bölgenin ve dünyanın huzurlu, istikrarlı ve mürrefeh gelişmesine katkı yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.