Çin'in Yeni Savaş Helikopteri İlk Uçuşunu Yaptı

Çin'in Yeni Savaş Helikopteri İlk Uçuşunu Yaptı

 

Çin'in geliştirdiği Z-19E savaş helikopteri ilk uçuşunu Heilongjiang eyaletine bağlı Harbin kentinde bugün gerçekleştirdi.

Çin Havacılık Sanayii Kurumu'ndan (AVIC) yapılan açıklamaya göre, yeni nesil ihracata yönelik savaş helikopteri modeli olan Z-19E, AVIC Harbin Hava Taşıtı Sanayii tarafından uluslararası savunma pazarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirildi.

Dar gövdeli, iki kişilik helikopter, aynı zamanda Çin'in ihracata yönelik ürettiği ilk helikopter.

AVIC Harbin Hava Taşıtı Sanayii baş tasarımcı yardımcısı Li Shenwei, "Helikopter, hem gece hem de gündüz karmaşık savaş ortamlarında her türlü misyon için kullanılabilir, savaş desteği sağlayabilir." diye konuştu.

Li'nin verdiği bilgilere göre helikopter, iki oturaklı kabin tasarımıyla hem öndeki hem de arkadaki pilota geniş görüş açısı sağlıyor. Z-19E, manevra kabiliyeti ve sağkalım ihtimali açılarından savaş sahaları için önemli bir ilerleme olarak kabul ediliyor.

4,25 ton ağırlığındaki hafif savaş helikopteri Z-19E, tanklara, silahlı taşıtlara ve yerdeki diğer hedeflere yönelik olarak tasarlandı.

Z-19E, karadaki birliklere direkt ateş desteği sağlayabilir, helikopterleri ve alçak irtifalı diğer hedefleri vurabilir ve oldukça alçak irtifada uçabilir.