Çin'in Suriye Özel Elçisi Rusya'a Gitti

Çin'in Suriye Özel Elçisi Rusya'a Gitti

 

Çin'in Suriye Sorunu Özel Elçisi Xie Xiaoyan, 20-21 Eylül tarihlerinde Rusya'ya bir ziyaret düzenledi.

Xie, ziyaret sırasında Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Michael Bogdanov'la görüştü ve bazı Rus Ortadoğu uzmanlarıyla temasta bulundu.

Xie Xiayon, Michael Bogdanov'la olan görüşmesinde Suriye'deki durumun gidişatı ve Suriye sorununun gelecek aşamada siyasi çözümü üzerinde fikir alışverişi yaptı.

Özel Elçi Xie görüşmede, Suriye sorunuyla ilgili beklentilerini dile getirdi. Xie bu beklentilerini "barış müzakereleri sürecinin sürdürülebilmesi", "siyasi çözüm yolunun sağlamlaştırılması" ve "uluslararası toplumun, Suriye hükümetini ve muhalif güçleri Suriye halkının iradesi dahilinde müzakereler ve nihai karar doğrultusunda yönlendirmesi" olarak ifade etti.

Xie Xiaoyan, Suriye'deki tarafların, Çin hükümetinin Suriye sorununa yönelik gösterdiği adil tavrı takdirle değerlendirerek, Çin'in bu konuda daha önemli rol oynamasını arzu ettiğini kaydetti.

Xie, Çin'in gelecekte taraflarla sıkı temasta bulunarak, barışçıl müzakere çalışmalarını derineleştirerek, sorunun siyasi çözümüne katkı yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Xie, Çin'in aynı zamanda Suriye'ye ve çevresindeki ülkelerde yaşayan Suriyeli mültecilere yardım sağlamak için elinden geleni yapacağını sözlerine ekledi.