Çin'in Son 5 Yılı Sosyal ve Ekonomik İlerlemelerle Dolu

Çin'in Son 5 Yılı Sosyal ve Ekonomik İlerlemelerle Dolu

 

Çin Komünist Partisi'nin 18. Genel Kongresi'nin düzenlendiği 2012 yılından bu yana geçen süre içinde ülkede gözle görülür sosyal ve ekonomik ilerlemeler kaydedildi.

Çin Devlet İstatistik Bürosu tarafından verilen bilgilere göre, Çin ekonomisinin büyüme hızı geçen son 5 yıl içinde yüzde 7,2 oldu. Bu sayı, dünya ortalaması olan yüzde 2,5 ve gelişmekte olan ülkelerin ortalaması olan yüzde 4'ten fazla oldu.

Aynı dönemde yıllık enflasyon yüzde 2 olarak belirlendi. Buna paralel olarak, Çin'in uluslararası etkisi gitgide arttı. 2016 yılında Çin'in GSYH'si, 11,2 trilyon ABD Doları olarak tespit edildi. Dünya ekonomisinin yüzde 15'ini oluşturan Çin ekonomisi, dünyada ikinci sırada yer aldı. Çin'in geçen son 5 yıl içinde dünya ekonomisine sağladığı katkı, yüzde 30 olarak hesaplandı. Çin bu açıdan, ABD, Avro bölgesi ülkeleri ve Japonya'yı geride bırakarak dünya birinciliğini elde etti.

2016 yılında kentleşme oranı yüzde 57,35 oldu. Zorunlu eğitim tüm ülkeyi kapsadı ve yüksek eğitim görme oranı ise yüzde 42,7'ye yükseltildi.

Aynı dönemde, kültür ve sağlık alanlarında atılım niteliğinde ilerlemeler kaydedilirken, ulaştırma kapasitesinde artış görüldü. Geçen son 5 yıl içinde hızlı tren hattının toplam uzunluğu 22 bin kilometreye yükseltildi. Kentsel raylı sistem hat uzunluğunda ise 4 bin 153 kilometreye ulaşıldı.

Öte yandan, vatandaşların gelirinde büyük artış gözlenirken, yoksullukla mücadelede de gözle görülür gelişmeler yaşandı. 2016 yılında yoksul nüfus 43 milyon 350 bini buldu. Bu sayı, 2012 yılındaki sayıya göre 55 milyon 640 bin azaltıldı.