Çin'in Ortasında Türkiye'yi Önemli Fırsatlar Bekliyor

Çin'in Ortasında Türkiye'yi Önemli Fırsatlar Bekliyor

 

Çin'in Henan eyaletinin merkez kenti Zhengzhou, son yirmi yılda büyük ekonomik ilerleme kaydetti. Kentin markası haline gelen Çin-Avrupa tren seferleri, Çin ile Türkiye'nin lojistik bağlantısını güçlendirecek potansiyele sahip.

Henan gezimizin ikinci bölümünü Zhengzhou'da geçirdik. Dövüş sanatları kültürü ve Budizm açısından önemli bir yer olan Zhengzhou'nun ayrıca ekonomik anlamda gelecek vadettiğini gözlemledik.

1928 yılında il olan Zhengzhou, son yirmi senede ekonomik olarak takdire şayan bir gelişme gösterdi. Zhengzhou'nun en büyük avantajlarından biri, coğrafi olarak Çin'in merkezinde yer alması. 5000 yıllık geçmişiyle önemli bir kent olan Zhengzhou, günümüzde Çin'in havayolları, karayolları ve demiryollarının kesiştiği önemli bir lojistik merkez konumunda.

Kuşak ve Yol projesinin temel hedeflerinden biri, güzergahtaki ülkeler arasında taşımacılık bağlantılarını güçlendirerek ticareti kolaylaştırmak. Bu açıdan Çin-Avrupa tren seferlerinin rolü büyük. 2013 yılında ilk sefer Zhengzhou'dan başladı. 2016'da ise 251 sefer gerçekleştirildi, bu seferlerde 12,86 tonluk, 1 milyar 267 milyon ABD Doları değerinde mal taşındı.

Çin ve Avrupa arasındaki tren seferlerinin iki güzergahı mevcut. Bunlardan biri Rusya üzerinden, diğer ise Kazakistan üzerinden Avrupa'ya ulaşıyor. Bir diğer güzergah ise Kazakistan hattının uzatılmasıyla Bakü'den geçerek Türkiye'ye, oradan da Avrupa'ya varacak. Böylece Çin ile Türkiye arasındaki nakliyat mesafesi birkaç güne inecek.

Bununla beraber, Çin'de ve uluslararası arenada en güçlü 500 şirketten yüze yakını Zhengzhou'da yer alıyor. Zhengzhou Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi'nin kurulmasıyla birlikte bu şirketlerin çoğu bir çatı altında toplandı. Şu anda Kalkınma Bölgesi'ne kayıtlı şirket sayısı 1101.

Bölgede sınır ötesi e-ticaret faaliyetleri de gitgide yoğunlaşıyor. Ağırlıklı olarak Amerika ve Avrupa olmak üzere çeşitli bölgelerden ithal ürünler, O2O platformuyla Çinli tüketicilere ulaşıyor. Zhengzhou Kalkınma Bölgesi'ne kayıtlı, ithal ürün seçeneklerini diğer ülkelere genişletmeyi hedefliyor.

Çin-Avrupa tren seferleri ve sınır ötesi e-ticaret girişimleri sayesinde Türkiye'den özellikle hazır gıda, meyve-sebze gibi ürünlerin ithalatı, aynı şekilde Çin yapımı çeşitli ürünlerin Türkiye'ye ulaşması kolaylaşacak gibi görünüyor.

Nitekim kentte görüştüğümüz firmalar Türkiye ile işbirliğine sıcak bakıyor. Çin Demiryolları Şirketler Grubu (CREG) tünel açma projeleri açısından Türkiye'yi önemli bir pazar olarak gördüklerini, son dönemde bazı Türk firmalarıyla görüşme halinde olduklarını belirtti.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Türkiye'yi Çin'in ortasında önemli fırsatların beklediğini söylemek yanlış olmaz.