Çin'in Kuzeydoğusuyla Rusya'nın Uzak Doğusu Arasında İş Birliği

Çin'in Kuzeydoğusuyla Rusya'nın Uzak Doğusu Arasında İş Birliği

 

Çin'in kuzeydoğusu ile Rusya'nın uzak doğusu arasında işbirliği artacak. İki ülke Baykal bölgesinde de işbirliğini geliştirecek.

Bu konuda mutabakat, iki ülkenin başbakan yardımcılarının dün Beijing'de yaptıkları hükümetler arası işbirliği konseyi görüşmesinde gerçekleştirildi.

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Trutnev Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konukevi'nde bir araya geldi.

Wang Yang görüşmede, Çin'in kuzeydoğu bölgesi ile Rusya'nın uzak doğu ve Baykal bölgesi arasındaki somut işbirliğinin pekiştirilmesinin iki ülkenin devlet başkanları arasında varılan önemli bir anlaşma olduğunu, bu konunun ikili işbirliğinde stratejik önem taşıdığını belirtti.

Wang Yang görüşmede ayrıca, iki ülkenin ortak çabalarıyla iki bölgenin ticaret artışında sevindirici sonuçlar elde edildiğini, yatırım işbirliğinde istikrarlı ilerlemeler kaydedildiğini ve kapsamlı bağlantıların hız kazandığını kaydetti.

Wang Yang, Çin'in Rusya ile stratejik kenetleme ve politik eşgüdümü pekiştirmeye, ikili bölgesel işbirliğinde yeni ilerlemeler kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Trutnev görüşmede, işbirliği sonuçlarını takdirle değerlendirerek, Çin'in Rusya'nın uzak doğudaki birinci büyük ekonomik ve ticari ortağı ve önemli yatırım kaynağı olduğunu ifade etti.

Yury Trutnev görüşmede ayrıca, Rusya'nın Çin'le işbirliği potansiyelini daha da geliştirmek, somut işbirliğinin seviyesini yükseltmek istediğini belirtti.