Çin'den Yeşil Kalkınma Vurgusu

Çin'den Yeşil Kalkınma Vurgusu

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün New York'ta Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Üst Düzey Gayriresmî Diyologu'na katıldı.

Wang Yi, diyalogta yaptığı konuşmada, uluslararası toplumda iklim değişikliğiyle mücadelenin kritik aşamaya girdiğine işaret ederek, BM İklim Değişikliği Paris Antlaşması'nın etkin şekilde hayata geçirilmesi ve iklim değişikliğiyle mücadele iş birliğinde ısrarlı olunması gerektiğini vurguladı.

Gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki yardım taahhütlerini yerine getirmelerinin önemine değinen Wang Yi, iklim değişikliğiyle mücadele ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesi hususunda koordinasyonun güçlendirilmesi çağrısı yaptı.

Wang Yi, yeşil, düşük karbonlu ve sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerlemeye devam edilmesi gerektiğini de vurguladı.

Küresel enerji iş birliği yapısında ve yenilenebilir enerji geliştirilmesinde dönüşüme ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Wang Yi, istişare, ortak çaba ve paylaşım ilkeleri doğrultusunda küresel enerji yönetiminin yürütülmesi, özellikle gelişmekte olan ülkelere destek sağlanmasının altını çizdi. Wang Yi, Çin'in, insanoğlu ve doğa arasında uyum sağlanması ve sonraki nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakılması için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu belirtti.

Wang Yi, dün ayrıca Dünya Çevre Antlaşması konulu zirveye katıldı.