Çin'den Trump'ın “Kuzey Kore ile görüşürüz” Açıklamasına Destek

Çin'den Trump'ın “Kuzey Kore ile görüşürüz” Açıklamasına Destek

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore ile görüşmelere yeşil ışık yakmasından memnun olduklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, kısa süre önce Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile yaptığı telefon görüşmesinde, "doğru zamanda ve uygun koşullarda" Kuzey Kore ile diyalog yapmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyu değerlendirdi. Sözcü, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki durumun yumuşamasına ve diyalog ile istişarelerin yeniden başlatılmasına yararlı olan tüm çabalara destek verdiğini söyledi.

Son günlerde Kore Yarımadası'nda Kuzey ve Güney tarafları arasındaki olumlu temasları yakından izlediklerine işaret eden Lu, ABD ve Kuzey Kore'nin nükleer sorunun doğrudan tarafları olduğunu birçok kez ifade ettiklerini, bundan sonra da iki ülkenin aynı istikamette ilerleyerek, aralarındaki diyalogda anlamlı adımlar atmasını arzuladıklarını dile getirdi.

Çinli sözcü, nükleer sorunun tekrar diyalog ve istişare yoluna dönmesini sağlamak için çaba harcamaya devam edeceklerini vurguladı.