Çin'den Rusya'ya Shanghai İş Birliği Örgütü Zirvesi'ne Davet

Çin'den Rusya'ya Shanghai İş Birliği Örgütü Zirvesi'ne Davet

Çin Dışişleri Bakanlığı, Mart'taki seçimde göreve gelecek Rus devlet başkanının, Haziran ayında Qingdao'da yapılacak Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi'ne şimdiden davet edildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang Beijing'deki olağan basın toplantısında, Rusya'nın SİÖ'nün önemli bir üyesi olduğunu ve Mart'taki seçimde göreve gelecek devlet başkanını Haziran ayında Çin'in Qingdao kentinde düzenlenecek zirveye davet ettiklerini belirtti.

Rus medyasında yer alan bazı haberlere göre, Rusya'nın Beijing Büyükelçisi Andry Denisov kısa süre önce verdiği bir demeçte, Mart'ta seçilecek devlet başkanının Haziran ayında Qingdao'da yapılacak SİÖ Zirvesi'ne katılabileceğini dile getirdi.

Andry Denisov ayrıcas, Çinli ve Rus liderlerin karşılıklı ziyaret geleneklerine göre, Rusya'nın yeni devlet başkanının Çin'i ziyaret etmesinin beklendiğini ifade etti.

Geng Shuang basın toplantısında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çin'in şu an zirve hazırlıkları konusunda üye ülkelerle sıkı temaslarda bulunduğuna dikkat çekti.

Sözcü, Çin'in ilgili taraflarla beraber, zirvenin başarıyla düzenlenmesini sağlamak ve SİÖ'ye yeni dinamizm katmak için çaba harcayacağını dile getirdi.

Geng, Rusya'nın SİÖ'nün önemli üyelerinden biri olduğunu ve Rusya'nın yeni devlet başkanını zirveye davet ettiklerini kaydetti.

Sözcü, Rusya devlet başkanının Çin ziyaretine ilişkin olarak ise, Çinli ve Rus liderler arasında karşılıklı ziyaret geleneğinin bulunduğunu vurguladı.

Geng son olarak, iki ülke liderinin bu sene de sıkı temasları sürdürerek, Çin ile Rusya arasındaki kapsamlı stratejik iş birliğinin ve ortaklık ilişkilerinin gelişimine yön vereceğine inandıklarının altını çizdi.