Çin'den Meng Hongwei açıklaması: Yolsuzlukla mücadele kararlılığını gösteriyor

Çin'den Meng Hongwei açıklaması: Yolsuzlukla mücadele kararlılığını gösteriyor

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kamu Güvenlik Bakan Yardımcısı Meng Hongwei'nin yolsuzlukla mücadele organı tarafından sorgulanmasının, Çin'in yolsuzlukla mücadeledeki kararlılığını yansıttığı belirtildi.

Ulusal Denetleme Komisyonu'nun internet sitesinde yer alan kısa açıklamadaysa, "Kamu Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Meng Hongwei yasaya aykırı olduğundan şüphelenilen eylemleri gerekçesiyle soruşturma altında bulunmaktadır" denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang da, bu soruşturma Çin'in yolsuzlukla mücadelede ne kadar kararlı olduğunu göstermektedir diyerek, hukuk devleti ilkesinin üstünlüğüne işaret etti. Lu ayrıca, soruşturmanın Çin ile Interpol, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütler arasındaki ilişkileri etkileyemeyeceğini kaydetti. Çin'in sorumlu bir ülke olarak suçlarla mücadelede Interpol'e gerekli desteğe vermeye devam edeceği ifade edildi.

Interpol başkanlığını da yürüten Meng Hongwei'nin Fransa'dan Çin'e seyahat ettikten sonra kaybolduğu belirtilmişti. Interpol, pazar günü yaptığı açıklamada, Meng'in görevden istifa talebinin kendilerine ulaştığını duyurdu.

18-21 Kasım'da Dubai'de düzenlenecek yeni toplantıda yeni başkan seçilene kadar Interpol başkanlığını Güney Koreli Kim Jong-yang yürütecek.