Çin'den Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Nükleer Program Uyarısı

Çin'den Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Nükleer Program Uyarısı

Çin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye nükleer silah geliştirme konusunda "tehlikeli yönde daha fazla ilerlememe" çağrısı yaptı ve bu konudaki müzakerelerin "tek çıkış yolu" olduğunu bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Bakanı Wang Yi, ülkesini temsilen Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurul yıllık çalışmaları çerçevesinde yaptığı konuşmada, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer programına da değindi.

Müzakerelerin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer programıyla ilgili soruna "tek çıkış yolu" imkanı sağladığını belirten Wang, bölünmüş Kore yarımadasının her iki tarafında  ve Kuzeydoğu Asya'nın herhangi bir yerinde yeni nükleer silahların olmaması gerektiğini ifade etti.

 Bakan Wang, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne  "tehlikeli yönde daha fazla ilerlememe" uyarısında bulunurken,  ABD'nin taahhütlerini yerine getirmesini istedi ve tüm tarafları gerginliği düşürmeye çağırdı.

Wang, "Tüm tarafları gerginliği gidermek için yapıcı bir rol oynamaya çağırıyoruz. Barış için hala umut var ve vazgeçmemeliyiz. Müzakere, her çabayı hak eden tek yoldur." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump salı günü gerçekleştirdiği ilk BM hitabında ABD veya müttefiklerine saldırması durumunda Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin tümüyle tahrip edileceği uyarısında bulunmuştu.