Çin'den KDHC'nin Füze Denemesine Tepki

Çin'den KDHC'nin Füze Denemesine Tepki

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) bugün erken saatlerde yaptığı füze denemesini değerlendirdi, ilgili tarafların bölgesel gerginliğin tırmanmasına yol açan eylemlerden kaçınması çağrısında bulundu.

Hua Chunying, Pyongyang'ın, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına aykırı olarak balistik füze fırlatmasına karşı çıktıklarını belirtti.

Şu anda Kore Yarımadası'ndaki durumun karışık, hassas ve ciddi olduğunu vurgulayan Hua, ilgili tarafların soğukkanlılığı koruyarak, bölgede gerginliği tırmandıran girişimlerde bulunmaması çağrısı yaptı.

Füze denemesinden hemen sonra ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yaptığı yazılı açıklamada, "Çin ve Rusya buna müsamaha edemeyeceklerini kendi başlarına atacakları adımlarla göstermeliler." ifadesini kullandı.

Hua Chunying, buna ilişkin olarak da Kore nükleer sorununun özünde güvenliğin, merkezinde de Kuzey Kore ile ABD arasındaki anlaşmazlığın olduğuna, sorunu çözecek anahtarın da Çin'in elinde bulunmadığına işaret etti. Sözcü, ilgili tarafların kendi sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini vurguladı.