Çin'den İran Nükleer Anlaşması Açıklaması

Çin'den İran Nükleer Anlaşması Açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, tarafların zorlukla varılan İran kapsamlı nükleer anlaşmasına gereken değeri vermeleri gerektiğini kaydetti.

Sözcü Lu, gazetecilerin, ABD'nin nükleer anlaşma hakkında yaptığı açıklamayı Çin'in nasıl yorumladığına dair sorularına yanıt verdi.

Lu, anlaşmaya geniş ölçüde destek veren uluslararası toplumun, İran'ın bu anlaşmayı uygulama durumunu da olumlu karşıladığını gördüklerini ifade etti.

Sözcü, anlaşmaya başından beri destek veren Çin'in, bunu çok taraflılığının önemli bir neticesi ve uluslararası bir sorunun siyasi ve diplomatik yollardan çözülmesi için bir örnek olarak değerlendirdiğine işaret etti.

Anlaşmanın uygulanmasının teminat altına alınmasının, Ortadoğu'da barış ve istikrar ile uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sisteminin korunması için büyük ve somut önem taşıdığını belirten sözcü, bunun ayrıca tüm tarafların temel çıkarlarına da uygun olduğunu kaydetti.

Çinli sözcü ayrıca, Çin'in bir ülkenin kendi iç hukukundan hareketle başka ülkelere tek taraflı yaptırım uygulamasına daima karşı çıktığını vurguladı.