Çin'den Hindistan'ın Yasa Dışı Eylemi Hakkında Belge

Çin'den Hindistan'ın Yasa Dışı Eylemi Hakkında Belge

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, "Hindistan Sınır Güvenlik Kuvvetleri'nin Çin-Hindistan Sınırındaki Sikkim'de Çin Topraklarını İhlalinin Gerçeği ve Çin'in Tutumu" başlıklı bir belge yayınladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Çin'in bunu yapmasının kendi toprak egemenliği ile uluslararası yasaların ve ilişkilerin temel ilkelerini savunmanın yanı sıra, adaleti korumayı hedeflediğini belirtti.

Belgede, Hindistan Sınır Güvenlik Kuvvetleri'nin 18 Haziran'da Çin-Hindistan sınırında yer alan Sikkim bölgesi üzerinden Çin'in topraklarına girdiği ve bugün hâlâ yasadışı olarak orada kaldığına işaret edildi.

Belgede, olaydan sonra Çin'in defalarca diplomatik yolla Hindistan nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğu, Hindistan'ın yasa dışı eylemini şiddetle kınadığı ve Hindistan'dan imzaladığı sınır sözleşmesine uyup, askeri güçlerini derhal kendi ülkesine şartsız olarak çekmesini istediği bildirildi.

Çin'in olaya büyük bir soğukkanlılıkla yaklaştığı ifade edilen belgede, bu duruma karşı Hindistan'ın hatalarını düzeltmek yerine kuvvetlerinin yasa dışı eylemine çeşitli bahaneler bulduğu vurgulandı.

Bakanlık Sözücüsü Geng Shuang, Çin-Hindistan sınırındaki Sikkim bölgesinin 1890 yılında imzalanan "Çin-İngiltere Toplantısında Varılan Tibet ve Hindistan'la İlgili Sözleşme"ye göre belirlendiğini dile getirdi.

Sözcü, ilgili sözleşmenin hem Çin, hem de Hindistan hükümetleri tarafından kabul edildiğini söyledi. Geng, Hindistan'ın bu eyleminin 1890 yılında imzalanan sözleşmeye aykırı olduğu gibi, uluslararası yasaların ve ilişkilerin temel ilkelerine de ters düştüğünü dile getirdi.

Geng Shuang son olarak, Çin'in toprak egemenliğine yönelik ciddi bir ihlal olan bu hareketin, bölgesel barış, istikrar ile uluslararası asayişe yönelik bir sınama olduğunu ve hiçbir egemen ülkenin bu durumu kabul etmeyeceğini ifade etti.