Çin'den Fosil Yakıtlı Araçları Yasaklama Hamlesi

Çin'den Fosil Yakıtlı Araçları Yasaklama Hamlesi

 

Çin, geleneksel yakıtlarla çalışan araçların üretimi ve satışlarını durdurma konusunda İngiltere ve Fransa gibi ülkelere katılma sinyali verdi.

Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojisi Bakan Yardımcısı Xin Guobin, hafta sonu katıldığı bir otomotiv forumunda yaptığı açıklamada, ülkesinin fosil yakıtlı araçların üretimi ve satışını durdurma konusunda bir program üzerinde çalışmalara başladığını duyurdu.

Xin, programın zaman çizelgesiyle ilgili detay vermezken, "Söz konusu önlemler, sektörün gelişimine kesinlikle derin etkiler getirecektir." dedi.

Geçen Temmuz ayında Fransa ile İngiltere, Paris İklim Anlaşması çerçevesindeki hedeflerine ulaşabilmek amacıyla 2040 yılına kadar petrol ve dizel yakıtlı araçların satışına son vermeyi planladıklarını açıklamışlardı.

Analistler; yeni enerjili araçların yaygınlaşacağına dair şüphelerini ifade ederken, bu dönüşümün ne kadar zaman alacağının, gereken altyapı ve teknoloji gelişmeleri ile otomotiv üreticilerinin bu duruma adapte olma sürelerine göre değişeceği kanaatinde.

Dünyanın en büyük otomotiv pazarına sahip olan Çin, yeni enerjili araçları, çevre üzerindeki baskının azaltılması için önemli bir yol olarak görüyor.

Beijing; vergi muafiyeti, araç satışlarında indirim gibi bir dizi önlem alarak, yeni enerjili araçların daha çok satılmasını da teşvik ediyor.

Geçen yıl, ülkede yeni enerjili araç satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 53 yükselerek 507 bine ulaştı. Saf elektrikli otomobillerin satışları da yüzde 65,1'lik oranla 409 bini bularak, yeni enerjili araç satışlarının yüzde 80'ini oluşturdu.

Devlet Konseyi tarafından daha önce yayınlanan bir yönergeye göre Çin, 2020'den önce 12 binden fazla yeni istasyon kurarak kayıtlı 5 milyon yeni enerjili aracın şarj ihtiyacını karşılamayı planlıyor.

Sektör uzmanı Zhong Shi, yaptığı değerlendirmede, Çin'in nispeten kısa araç kullanım tarihine dayanarak yeni enerjili araçlara geçişi daha kolay gerçekleştirebileceğini, bunun 2040'tan önce tamamlanabileceğini ifade etti.

Zhong, 2040'tan daha geç bir tarihin belirlenmesi durumunda, Çin'in yeşil kalkınma hedefinin gerisinde kalacağını, hükümetin de bu senaryodan kaçınmaya çalıştığını da söyledi.

Çin Otomotiv Mühendisleri Topluluğu tarafından hazırlanan ve Sanayi ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı'nın onayladığı yol haritasına göre, ülkede yeni enerjili araçların satışları 2030 itibarıyla yüzde 40 artabilir.

Bir başka uzman Qiu Kaijun ise CNR News'e verdiği demeçte farklı bir görüş belirterek, Çin'in söz konusu geçişi sağlamasının dünyanın en büyük otomotiv pazarı olması nedeniyle daha uzun zaman alacağını dile getirdi.

Qiu, Çin'in diğer ülkelerden farklı bir zaman çizelgesi hazırlayabileceğini, Beijing, Shanghai dâhil büyük kentlerde 2030 gibi bir tarihte yeni enerjili araçlara geçiş hedefine ulaşılabileceğini, daha az gelişmiş bölgelerin ise daha ileri bir zaman diliminde bu geçişi tamamlayabileceğini vurguladı.

Otomobil üreticisi Volvo, Temmuzda yaptığı açıklamada, 2019'dan itibaren tüm modellerine elektrik motoru ekleyeceğini açıklamıştı. Ford, Daimler, Volkswagen ve diğer otomobil üreticileri de yeni enerjili araç üretimini güçlendirmeye dair planlarını duyurdular.

Çin, şu anda yeni enerjili araç geliştirmede dünya liderliğini koruyor. Çin Yolcu ve Araç Birliği'nden yapılan açıklamaya göre; BYD, BAIC ve Geely gibi yerli otomobil şirketleri, elektrikli araç satışlarında geçen yıl dünya genelindeki en büyük markalar haline geldi.