Çin'den Filipinler'in Terörle Mücadelesine Destek

Çin'den Filipinler'in Terörle Mücadelesine Destek

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano Beijing'de dün bir araya geldi.

İkili, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısına katıldı. Wang Yi, Filipinler'in de aralarında bulunduğu bölge ülkeleriyle beraber çalışmaya hazır olduklarını belirterek, bölgesel barış ve istikrarı sağlamlaştırmak için bilgi değişimi, kanunların uygulanması, ulus ötesi terörizm ve diğer meselelerde iş birliği yapmak istediklerini söyledi. Wang Yi, Filipinler'in terörle mücadelesine desteklerini yineledi.

Wang Yi ayrıca, Filipinler ile uyuşturucuyla mücadele, altyapı tesisleri, ekonomik ve ticari yatırım, tarım ve balıkçılık gibi alanlarda somut iş birliğini derinleştirebileceklerini kaydetti.

Görüşmede, iki ülkenin Kuşak ve Yol girişimi kapsamında doğan potansiyelleri değerlendirmelerinin önemine dikkat çekildi.

Filipinler'in ASEAN dönem başkanlığına desteği sürdüreceklerine işaret eden Wang Yi, Çin-ASEAN ilişkilerinin gelişmesini ilerletmeye ve Doğu Asya'nın bütünleşme sürecine katkıda bulunmaya hazır olduklarının altını çizdi.

Çin, Filipinler'in en büyük ticaret ortağı. Geride kalan 7 ay içerisinde iki ülke arasında altyapı, ticaret, tarım, enerji, turizm ve diğer alanlarda 22 iş birliği anlaşması imzalandı.