Çin'den Çok Taraflılığı Koruma Çağrısı

Çin'den Çok Taraflılığı Koruma Çağrısı

Çin, uluslararası güvenlik sorunlarının üstesinden gelmek için uluslararası topluma el ele vererek çok taraflılığı koruma çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 73. Oturumu Birinci Komitesi'nde dün bir genel görüşme düzenlendi. Silahsızlanma ve uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu BM Genel Kurulu Birinci Komitesi'nin genel görüşmesine Çin'i temsilen Dışişleri Bakanlığı Silahsızlanma Genel Müdürü Fu Cong katıldı. Fu, burada bir konuşma yaptı.

Konuşmasında günümüz dünyasında büyük gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Fu Cong, savaş yerine barış ve zıtlaşma yerine işbirliği isteğinin uluslararası toplumun ortak temennisi haline geldiğini ifade etti.

Soğuk Savaş düşüncesi ile güç politikası trendlerinin çağın gerisinde kaldığını kaydeden Fu, tek taraflılık ve korumacılığın da çıkmaza gireceğine inandığını dile getirdi.

Fu, kalıcı barış ve genel güvenliğe dayalı bir dünya için uluslararası toplumun ortak çaba harcaması gerektiğinin altını çizdi.

Çin'in çok taraflılık yolunda kararlılıkla devam edeceğini ve mevcut silahsızlanma sistemini kararlılıkla koruyacağını ifade eden Fu, uluslararası durumda ne gibi değişiklikler meydana gelirse gelsin, Çin'in barışçıl kalkınma için çalışacağına işaret etti.

Çinli diplomat son olarak, dünya ülkeleriyle el ele vererek, çok taraflılığı koruyacaklarını ve kalıcı barış ile genel güvenliğe dayalı bir dünya için çalışacaklarını sözlerine ekledi.