Çin'den Çok Taraflı İklim Sürecine Destek

Çin'den Çok Taraflı İklim Sürecine Destek

 

Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi Beijing'de dün Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreteri Patricia Espinosa ile bir araya geldi.

Yang Jiechi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin hükümetinin iklim değişikliğine büyük önem verdiğine işaret ederek, iklim değişikliğiyle mücadeleyi, ekonomiyle toplumsal gelişmeleri hızlandıran önemli strateji olarak öteden beri gördüklerini vurguladı. Çok taraflı iklim sürecine kararlı destek sağladıklarına işaret eden Yang Jiechi, bu konuda katkı sağlamaya devam edeceklerini açıkladı. Yang, tarafların "adalet, ortak ancak farklı sorumluluklar" ilkelerinden hareket etmeleri, böylece 2020 yılı taahhütlerini hayata geçirmeleri çağrısı yaptı.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreteri Patricia Espinosa görüşmede yaptığı konuşmada, BM İklim Değişikliği Çerçeve Antlaşması'nın hayata geçirilmesinde öncü rol oynadıklarına işaret ederek, bu konuda ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreterliği'nin, Çin'in rolüyle etkisine büyük önem verdiğine işaret eden Espinosa, Çin ile işbirliğini pekiştirmeye, böylece küresel iklim yönetimini güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

BM İklim Değişikliği Konferansı 6-17 Kasım'da Almanya'da yapılacak. Konferansta, BM İklim Değişikliği Paris Antlaşması'nın hayata geçirilmesi için kurallar belirlenecek ve gelişmekte olan ülkelere sermaye desteği için yol haritasının yürürlüğe girmesi sağlanacak.