Çin'den BMGK'nin Yaptırım Kararına Destek

Çin'den BMGK'nin Yaptırım Kararına Destek

 

Çin'in, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kuzey Kore'nin nükleer denemelerine yönelik olarak aldığı önlemleri desteklediği açıklandı.

Güvenlik Konseyi, dün Kuzey Kore'ye yeni yaptırımları öngören 2357 sayılı kararı onayladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Çin, ilgili tarafların açıklamalarını dikkate almakta ve Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun diyalog yoluyla barışçı şekilde çözülmesinde her zaman ısrar etmektedir. Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan 2375 sayılı son karar uyarınca, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerine karşı yeni önlemler alınacak. Kararda uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme sistemi savunulurken, Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya'nın barışı ve istikrarının korunacağı yinelenerek, sorunun diplomatik ve siyasi yolla çözüleceği vurgulandı. Kararda ayrıca Altılı Görüşmeler'in yeniden başlatılmasına da destek verildi. Çin, tüm tarafların Konsey'in ilgili kararını kapsamlı ve tam olarak yerine getirmesi gerektiği görüşünde."

Geng, ilgili taraflardan, Çin'in Kore Yarımadası nükleer sorununu çözmek için harcadığı çabaları dikkate alarak, barış görüşmelerinin gerçekleştirilmesinde Çin ile birlikte olumlu rol oynamasını beklediğini ifade etti.