Çin'den Barış Gücü Harekâtlarında Reforma Destek

Çin'den Barış Gücü Harekâtlarında Reforma Destek

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda düzenlenen barış gücü harekâtlarına dair üst düzey toplantıya katıldı.

Bakan Wang toplantıda yaptığı konuşmada, barışı koruma misyonlarında yeni sorunlar ve sınamalarla karşı karşıya bulunulduğunu, bu alanda makul bir reformun yapılmasını desteklediklerini belirtti.

Wang, barışı koruma harekâtlarının; egemenlikler arası eşitlik, birbirinin içişlerine karışmama ve anlaşmazlıkları barışçı şekilde çözme gibi uluslararası ilişkilere dair başlıca ilkeler temelinde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Bazı Afrika ülkelerinin ulusal barış ve güvenliklerini korumada çeşitli sorunlarla yüz yüze geldiğini hatırlatan Wang Yi, uluslararası toplumun, özellikle BM'nin, Afrika Birliği'yle barışı koruma alanındaki iş birliğini kapsamlı olarak güçlendirerek, Birliğe zamanında ve etkili yardımlar sağlamasını istedi.

Wang Yi, Çin'in barışı koruma harekâtlarına katılımı hakkında da bilgi verdi. Buna göre, Çin, bu harekâtlara en çok asker gönderen ülkelerden biri ve en fazla finansman sağlayan 2. ülke konumunda. Çin, bugüne kadar 35 bin asker ve 2 bin 700 polisi çeşitli bölgelerdeki barışı koruma harekâtlarına gönderdi.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2015 yılında BM Barışı Koruma Zirvesi'nde Çin'in yeni destek önlemlerini duyurmuştu. Wang Yi, bu önlemlerin hâlihazırda hayata geçirilmekte olduğunu sözlerine ekledi.