Çin'den ABD'ye Tepki

Çin'den ABD'ye Tepki

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'ye ait USS John S. McCain savaş gemisi dün Çin'den izin almadan Çin'in Nansha Adaları'nın yakın sularına girdiğini açıkladı. Geng, Çin hükümetinin buna karşı çıktığını ve konu hakkında ABD makamlarına ciddi girişimde bulunduğunu bildirdi.

Geng Shuang, dün düzenlenen basın toplantısında, olay sırasında hemen bölgeye gönderilen Çin askeri gemisinin Amerikan savaş gemisinin kimliğini tespit edip uyarı yaptığını ve Çin sularından kovduğunu ifade etti.

Geng Shuang, Çin'in Nansha Adaları'nın ve yakın sularının tartışılamaz egemenlik haklarına sahip olduğunu dile getirdi. ABD'nin söz konusu girişiminin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade eden Geng Shuang, girişimin Çin'in egemenliğiyle güvenliğine zarar verdiğini ve iki tarafa ait personelin can güvenliğini de ciddi şekilde tehlikeye soktuğunu belirtti.

Çin'in toprak bütünlüğünü ve deniz haklarını koruma kararlılığının hiç değişmeyeceğini dile getiren Geng Shuang, ABD'nin Çin egemenliğine, bölge ülkelerinin Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarını korumak için harcadıkları çabalara saygı göstermesi çağrısında bulundu.

Çinli sözcü Geng Shuang, ABD'nin bölgesel istikrara zarar verici girişimlerden vazgeçmesini istedi.