Çin'den ABD'nin Ticari Önlem Girişimine Yanıt

Çin'den ABD'nin Ticari Önlem Girişimine Yanıt

 

Çin, ABD ile karşılıklı saygı ve ortak kazanç ilkesine dayalı iş birliğini devam ettireceğini, ticaret ilişkilerinde karşılaşılan anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtti.

ABD yönetiminden 3 üst düzey yetkili, önceki gün yaptıkları açıklamalarda, Başkan Donald Trump'ın Çin-ABD ticaret iş birliği konusunda "karamsar" hissettiğini ve demir-çelik gibi ürünlerin ithalatında gümrük vergilerini artırma gibi Çin'e karşı bir dizi önlem alacağını ifade etmişlerdi.

Çin Ticaret Bakanlığı Basın Sözcüsü Sun Jiwen, aynı gün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD'nin söz konusu girişimine değindi. Sözcü, Cumhurbaşkanı Xi ile ABD Başkanı Trump'ın Florida'daki görüşmelerinde "100 gün programı"nı uygulayarak ekonomik iş birliğini ilerletme konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Xi-Trump görüşmesinden bu yana hayata geçirilen 10 programdan da olumlu sonuç alındığını vurgulayan Sun, ikili ekonomi iş birliğinin sorunsuz ilerlediğine dikkat çekerek, Çin'in bu yöndeki çabalarını sürdürmeye hazır olduğunu kaydetti.

ABD'nin daha önce demir, çelik ve alüminyum ithalatını hedef alan ulusal güvenlik soruşturması başlattığını hatırlatan Sun, "ulusal güvenlik" kavramının geniş kapsamlı olduğunu, net bir tanımının yapılamayacağını, bunun da uluslararası ticaretin akışını kısıtlayacağını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Küresel ekonomi, halen zayıf bir iyileşme sürecinde. Çin, tüm ülkelerin diyalogu ve iş birliğini güçlendirerek, dünya ekonomisinin gelişmesi için daha iyi bir ortamı el birliğiyle oluşturmalarını ümit ediyor. Çin, dünyaya serbest ve dışa açık bir uluslararası ticaret sistemini destekleme çağrısında bulunuyor. Bilhassa ekonomik gidişatın zorluklarla karşılaştığı bir dönemde, hep birlikte ticari korumacılık düşüncesiyle mücadele etmeli, ticareti sınırlayıcı her türlü önlemi alırken ihtiyatlı davranmalıyız."