Çin'den ABD ve KDHC'ye çağrı: Savaşın kazananı olmaz

Çin'den ABD ve KDHC'ye çağrı: Savaşın kazananı olmaz

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında Kore Yarımadası'ndaki durumla ilgili bir soruyu yanıtladı. Sözcü, yaptırım uygulamanın bir yöntem olduğunu, yaptırımların Kuzey Kore'yi (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) uluslararası toplumun beklentisine önem vererek, bir an önce diyalog ve müzakere yoluna çekmeyi amaçladığını belirtti.

Lu, ABD ve Kuzey Kore'nin birbirlerini kışkırtmasının sorunu çözmeyeceğine işaret ederek, savaş çıkması durumunda bunun kazananı olmayacağının her iki tarafın da farkında olması gerektiğini vurguladı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in dün yaptığı bir konuşmada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları sırasında uluslararası toplumun Kuzey Kore'ye uyguladığı yaptırımların genişlediğini ve barışçı çözüm arzusunun bir kez daha teyit edildiğini söylemişti. Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha da diplomatik bir tedbir olan yaptırım ve baskının, Kuzey Kore'yi müzakere masasına döndürmeyi amaçladığını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Güney Koreli yetkililerinin bu açıklamalarının, Çin'in öteden beri izlediği barışçı çözüm tutumuna uygun olduğunu kaydetti. Sözcü, ABD Dışişleri Bakanı Tex Tillerson'ın Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili verdiği sözü desteklediklerini, aynı zamanda Kuzey Kore'nin de sorunun çözülmesi için çaba harcamasını beklediklerini kaydetti.

BM Genel Kurul toplantıları sırasında ABD ve Kuzey Kore yetkilileri tehditlerle dolu kışkırtıcı konuşmalar yapmıştı. ABD Başkanı Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Raymond McMaster daha sonra yaptığı bir açıklamada, Kuzey Kore nükleer sorununun çözümü için kolay bir askeri seçenek olmadığını, uluslararası toplumun çabasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang da bugün yaptığı açıklamada silaha başvurmanın söz konusu nükleer sorunun çözümü için bir alternatif olmadığını vurguladı.