Çin'deki Müslümanlar, Bayramda Camileri Doldurdu

Çin'deki Müslümanlar, Bayramda Camileri Doldurdu

 

Başkent Beijing'de yaşayan Müslümanlar, bayram namazı için camilere akın etti.

Çinli Müslümanların yanı sıra, iş ya da öğrenim nedeniyle Beijing'de bulunan Müslümanlar, başkentin en eski ve en büyük camisi olan Niujie Camisi'nde buluştu.

Müslümanlar, geleneksel Çin mimarisinin İslamî öğelerle kaynaştığı Niujie'nin avlusunda ellerini semaya kaldırdı.

Ramazan Bayramı'nın Türkiye'ye göre bir gün geç kutlandığı Çin'de, bayram namazı iş gününde olmasına rağmen, caminin avlusu dolup taştı.

Cami görevlileri, 10 binden fazla kişinin namaz için camide toplandığını dile getirdi.

Camiye gelenlerden Hui Müslümanı Wang Qin, CRI mikrofonlarına verdiği mülakatta, Ramazan Bayramı'nın Huiler için en sıcak ve samimi bayram olduğunu ifade etti. Ramazan Bayramı geldiğinde alışverişe çıkarak güzel yemekler hazırladıklarını söyleyen Wang, bayramda ailecek camiye geldiklerini ve civardaki sokakları gezdiklerini söyledi.

Beijing'de eğitim gören 23 yaşındaki Malezyalı Hüsna Aripin, ilk defa Niujie'de Ramazan Bayramı'nı geçirdiğini belirtti. Aripin, "Çok mutluyum, çünkü burada birçok farklı ülkeden Müslümanları bir arada gördüm. Birbirimizi tanımasak da hepimiz Müslümanız, bu yüzden de birbirimizi görünce mutlu oluyoruz." dedi.

İlerleyen yaşına rağmen camiye gelmeyi ihmal etmeyen Jin Zhenlan Harbin'de yaşıyor. Oğlunun mezuniyeti sebebiyle Beijing'de bulunduğunu ve eskiden beri Niujie Camisi'ni ziyaret etmek istediğini söyleyen 78 yaşındaki Jin, duygularını şöyle dile getirdi:

"Buraya oğlumla geldim. Ramazan, biz Huiler için en mühim bayram. Bizim tevhid inancımız var, bu yüzden tüm insanların iyi amellerde bulunmasını diliyoruz."

Çin'de 20 milyondan fazla Müslüman yaşıyor.