Çin'de Yeni Enerjili Araç Satışlarında Hızlı Artış Korundu

Çin'de Yeni Enerjili Araç Satışlarında Hızlı Artış Korundu

Çin Otomobil Üreticileri Birliği'nin (CAAM) bugün açıkladığı verilere göre, Çin'de yeni enerjili araçların üretimi ve satışlarında hızlı büyüme korunuyor.

Yeni enerjili araçların satışları, geçen ay bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 125,6 artarak 102 bin adet olurken, bu araçların imalatında ise yüzde 85,6'lık büyüme kaydedildi, 96 bin adet araç üretildi.

Çin, son yıllarda çevre kirliliği baskısını azaltmak amacıyla vergilerde veya satışlarda indirim yoluyla yeni enerjili araçların kullanımını teşvik etmeye çalışıyor.

Çin, geçen yıl 777 bin adetlik satışlarla dünyanın en büyük yeni enerjili araç pazarı konumunu art arda üç yıldır koruyor.

Merkezi hükümet, 2020 yılında yeni enerjili araç üretiminin 2 milyonu bulacağını, 2025 itibarıyla da yeni enerjili araç satışlarının otomobil piyasasının yüzde 20'sini oluşturacağını öngörüyor.

Çin'de geçen ay 2,29 milyon araç satıldı. Bu sayı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 yükseldi. Oto imalatı da yüzde 12,8'lik büyümeyle 2,34 milyon adet oldu.